Czyste powietrze w pszczyńskich przedszkolach

Dodano :2018-02-16

Czyste powietrze w pszczyńskich przedszkolach

Gmina Pszczyna uruchomiła program zaopatrywania pszczyńskich przedszkoli w specjalne oczyszczacze, które pozwolą usunąć pyły i zanieczyszczenia z powietrza. Pierwsze pięć urządzeń trafiło w piątek 16 lutego do oddziałów przedszkolnych działających na terenie SP nr 1.

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol spotkał się z przedszkolakami, z którymi rozmawiał o smogu i jego skutkach.

- To jest początek całej akcji. Chcemy w najbliższym czasie we wszystkich przedszkolach zamontować takie oczyszczacze. One są przenośne, bezpieczne, bardzo ciche. Parametry pracy dotyczą nie tylko oczyszczania powietrza, ale również jonizowania i sprawdzenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywają dzieci - tłumaczy Dariusz Skrobol.

W ciągu jednej godziny takie urządzenie powinno oczyścić pomieszczenie o powierzchni 30 m sześciennych.

W ostatnich dniach do wszystkich placówek przedszkolnych, szkół podstawowych na terenie gminy Pszczyna, a także szkół powiatowych trafiły tablice jakości powietrza. To efekt wspólnej akcji - Nie dokarmiaj smoga! W zależności od aktualnego pomiaru stężenia pyłów w powietrzu, na tablicy umieszczonej w widocznym miejscu zawieszana jest odpowiednia informacja.

Burmistrz polecił dyrektorom, żeby nie organizować zajęć na zewnątrz, kiedy stężenie pyłów przekracza alarm smogowy.

Na terenie gminy Pszczyna osiemnaście czujników monitoruje stan jakości powietrza. System czujników zamontowano na wszystkich szkołach podstawowych w sołectwach. Sześć z nich odczytuje wyniki pomiarów powietrza na terenie miasta.  

Wyniki można oglądać na stronie internetowej naszepowietrze.pl bądź korzystając z aplikacji Syngeos na telefon komórkowy.

Copyright © 2023